על הספה בפסח – 6 סרטים מושלמים לחג

תגידו, מה יותר כיף מלשקוע בכורסה מפנקת או להשתרע יחד על הספה בסלון ולהעביר את חופשת פסח בצפייה מרתונית של סרטים?

פורסם בתאריך 29/03/2023

קבלו 6 המלצות לסרטים ברוח החג, על התחדשות, תקווה ויציאה מעבדות לחירות.

אחרי שנים של הכנות לפסח – קניות, ניקיונות, בישולים, ילדים בחופשה ותחושה כללית של ריצת מרתון – הגענו למסקנה שההבדל היחידי בינינו לעבדים במצרים הוא האפשרות לפרוש אחרי ארוחת הסדר לסלון (כאילו אין ערמת כלים שמחכה להיכנס למדיח) ולהתפנק בתוך כורסא מערסלת, או לחילופין לרבוץ עם כל המשפחה על הספה מול רשימת הסרטים המושלמת שיצרנו לכבודכם לחג. עוגיות הקוקוס עליכם.

נסיך מצרים

מנהיג אכזר, מרד ומסע אל השחרור והחופש – בסיפור יציאת מצרים נמצאים כל האלמנטים לדרמה המושלמת. סרט האנימציה “נסיך מצרים” נפתח בילדותם של משה ורעמסס, בניו של פרעה מלך מצרים. בהמשך, כאשר משה מגלה את האמת אודות מוצאו ואת התוכנית הזדונית של פרעה להשמדת בני ישראל, הוא יוצא למאבק על זהותו ולמסע להצלת עמו ושחרורם מעבדות. נחישות, ולא מעט ניסים מאפשרים ליהודים לברוח, כשצבא רעמסס בעקבותיהם. הסיפור של נסיך מצרים הוא סיפור של אומץ, אמונה וכוחה של התקווה אל מול אויבים אימתניים. בין אם תראו את הסרט באנגלית (עם קולותיהם של ואל קילמר, מישל פייפר, ג’ף גולדבלום ועפרה חזה!), או את הגרסה המדובבת בעברית (דוד פישר, ענת עצמון וגם כאן – עפרה חזה!), מובטחת לכם הנאה צרופה, עם שחקנים וזמרים מהשורה הראשונה.

אקסודוס

קלאסיקה קולנועית על זמנית, שמגוללת את סיפור הקמת המדינה. הסרט עוקב אחרי קיטי, אחות אמריקאית שמגיעה לפלסטין לעבוד במחנה פליטים. היא מתאהבת בארי בן כנען (פול ניומן הצעיר), איש מחתרת, הנאבק על הקמתה של מדינה יהודית בארץ ישראל. הסרט עוקב אחרי סיפור אהבתם, על רקע המאבק לשחרור הארץ מהשלטון הבריטי והקונפליקט היהודי-ערבי. הסרט היה מועמד לשלושה פרסי אוסקר וזכה לשבחים רבים. למעשה מדובר בשיעור היסטוריה מרתק שעטוף בעטיפה מרשרשת של סיפור אהבה, ומה צריך יותר מזה.

חומות של תקווה

למקרה בלתי סביר שפספסתם את הקלאסיקה הזאת, זה הזמן להשלים חוסרים. הסרט מספר את סיפורו של אנדי (טים רובינס), בנקאי שנידון למאסר עולם בכלא שושאנק, לאחר שהורשע ברצח אישתו ומאהבה. אנדי מתחבר עם רד (מורגן פרימן המופלא), אסיר עם מוניטין של מבריח, לומד לנווט את המציאות הקשה של החיים בכלא ולמצוא דרכים לשפר את מצבו. השנים חולפות ואנדי מחליט להוכיח את חפותו. אולי זה נשמע כמו עוד סרט בריחה מהכלא ויציאה לחופשי, אך בזכות תסריט, משחק ובימוי משובחים, רבים מגדירים את הסרט כאחד מסרטי הקולנוע הטובים ביותר בכל הזמנים. מושלם לצפייה בחג.

השטן לובשת פראדה

שנון, מצחיק ודרמטי, בסרט הזה יש הכל מהכל (וגם בגדים עוצרי נשימה!). אנדי סאקס (אן האת’וואי) זוכה במשרת החלומות שלה – להיות יד ימינה של מירנדה פרייסטלי (מריל סטריפ האגדית), העורכת בפועל של אחד מעיתוני האופנה המוכרים בעולם. אנדי מגלה מהר מאד שמירדנה היא בוסית קשה, שמשפילה ומקטינה את עובדיה ודורשת מהן לא פחות משלמות. למרות הקשיים אנדי צולחת את האתגרים הרבים, מתקדמת וזוכה להערכה מהסביבה. היא מתמודדת עם החלטות אישיות מורכבות ועם הצורך לנווט בין כבלי העבודה לבין עצמאותה. הסרט עוסק בפוליטיקה במקומות עבודה, אופנה והמון המון העצמה נשית. ממתק לחג.

לשחרר את וילי

סרט לכל המשפחה שממחיש ברגישות את משמעות היציאה לחופשי. וילי הוא לווייתן שחי בשבי, בפארק שעשועים מוזנח. במהלך עבודתו בפארק, ג’סי, יתום בן 12, מבלה זמן רב עם וילי, ובין השניים מתפתחת חברות אמיצה. ג’סי מרגיש שווילי אינו מאושר בשבי ומחליט יחד עם רנדולף חברו לפעול על מנת לשחרר אותו. לא נספיילר לכם את הסוף, רק נזכיר לכם להכין מארז טישו לכל המשפחה. שעתיים מפעימות על חברות מופלאה, אומץ וילד אחד קטן שמצא בתוכו את הכוח לשנות גורלות.

העזרה

מיסיסיפי של שנות ה-60. עבור אייבלין ומיני, מנקות אפרו-אמריקאיות שעובדות אצל משפחות לבנות, הגזענות היא חלק בלתי נפרד מהחיים, יחד עם השירותים והברזיות הנפרדות, החשדנות המתמדת והפטרונות מצד הסביבה הלבנה.

סקייטר, נערה לבנה שגדלה בעיירה, מסיימת את לימודיה ושבה הביתה. היא רואה את החיים דרך עיניים מפוקחות ומוטרדת מהגזענות סביבה. היא מגייסת את אייבלין ומיני וכותבת עימן ספר שחושף את המציאות הקשה של החיים בדרום ארה”ב. הסכנה גוברת כשרבים מנסים להשתיק אותן ולמנוע מהאמת לצאת לאור, אך למרות המהלומות בדרך הן מתחזקות ומתעצמות ויחד יוצרות את השינוי. סיפור על המאמצים לשחרור מכבלי הגזענות והמוסכמות החברתיות, ועל כוח נשי. סרט חובה.


אולי יעניין אתכם גם: