לחלום בעיניים פקוחות: איך לשלוט בחלומות שלנו?

רוצים לבלות לילה ביעד נחשק או להשיג את כוחות העל שתמיד רציתם? הכירו את השיטות בהן תוכלו לנווט את החלום למחוז חפצכם

פורסם בתאריך 30/10/2019

תארו לעצמכם שאתם הולכים לישון, ובוחרים את החלום שבו תפליגו במהלך הלילה: כזה שבו תוכלו לעוף כמו נשר במרחבי השמיים, לבלות ביעד נחשק במיוחד (או עם אדם נחשק במיוחד) – או סתם לרדת על ארוחת שחיתות במסעדת יוקרה מפנקת.

לעומת האמונה היהודית המתארת את שנת החלומות כמצב של חוסר שליטה עד הגעה לכדי מוות חלקי, הרי שישנם הטוענים כי הם יכולים דווקא לשלוט בשינה ובמתרחש בה – במה שמכונה בשפת המדע “חלום מודע” או “חלום צלול”.

שליטה בחלומות, מסתבר, אינה רעיון מופרך לגמרי וגם לא המצאה של העידן החדש: החלימה המודעת או הצלולה (ובאנגלית – “Lucid Dreaming”) היא תופעה שקיימת בתרבויות העולם כבר מאות ואלפי שנים, וקיבלה אישוש מדעי בשנות ה-80 של המאה הקודמת באוניברסיטת סטנפורד האמריקאית. אפילו במכון וייצמן הישראלי מתקיימים מעת לעת מחקרים בנושא; החולמים המודעים מכונים “אונירונאוטים” והמחקר המדעי של החלומות נקרא “אונירולוגיה”.

אם כל זה נשמע לכם מסקרן ומפתה ואתם כבר מחכים לקפוץ למיטה ולהפוך לג’יימס בונדים ללילה אחד, בדומה אולי לדמותו של ליאונרדו דיקפריו בסרט “התחלה” – העוסק גם הוא במימד המוחשי של החלומות, הרי שהתמזל מזלכם: אין צורך בשום יכולות מיוחדות בשביל לחוות את החוויה הייחודית הזו.

הנה ארבע טכניקות שעשויות לאפשר לכם להגיע לחלומות צלולים ולמצב בו אתם “ערים” בזמן החלום ומסוגלים לשלוט בעלילה המתרחשת בו:

בדיקת מציאות – זוהי הטכניקה הנפוצה ביותר להגעה לחוויית ‘חלום צלול’. הרעיון הוא לבצע בדיקות מציאות עקביות תוך כדי זמני הערות שלכם, מה שירגיל את מוחכם לבצע את אותן בדיקות גם במהלך מחזורי השינה. כך, למשל, תוכלו במשך מספר ימים להביט כל פרק זמן מסוים בשעונכם ולוודא כי השעה מציאותית ומתאימה לחלקי היום או הלילה. המוח שיתרגל לביצוע הבדיקות התכופות האלו בשעון יבצע באופן אוטומטי את בדיקת המציאות הזו גם בחלום, וכאשר תראו שהשעה בשעונכם שבחלום לא מציאותית – כמו למשל השעה 44:21 – תדעו שאתם חולמים במצב צלול.

ניהול יומן חלומות – בדיוק כמו בספר המאופיין במוטיבים חוזרים ודמויות ראשיות, כך חלומותיכם מאופיינים לרוב במוטיבים ובאלמנטים שחוזרים על עצמם. לכן אנשים נוטים לזכור בקלות חלומות שחוזרים אצלם מספר פעמים. על מנת להיכנס למצב של חלום צלול, ערכו בסוף כל שנת חלומות יומן בו תכתבו על הדמויות, הנופים והחפצים אותם ראיתם בחלום; לאחר שיתגבשו אצלכם מספר מוטיבים חוזרים ביומן תדעו ביתר קלות לזהות מתי אתם חולמים ותוכלו לרכוב על הסיטואציה.

טכניקת שפשוף הידיים – מיועדת לחולמים מודעים מתקדמים המעוניינים לעכב את הליך ההתעוררות מהחלום הצלול. אם אתם כבר בשלב הזה ומרגישים שהחלום הצלול שלכם הופך לפתע למעורפל, וכי אתם עומדים להתעורר, שפשפו את ידיכם זו בזו בריכוז. אין לזה הוכחה מדעית, אבל אונירונאוטים רבים דיווחו כי הריכוז המתלווה לשפשוף הידיים מכניס אותם עמוק יותר לנבכי החלום.

מכשירים ייעודיים – אם כל הטכניקות האלה נשמעות לכם כמו בזבוז זמן אחד גדול, ישנם כיום מספר מכשירים אלקטרוניים המיועדים להכניס למצב של חלום צלול. המכשירים האלו, המזכירים מסכות שינה לעיניים, הם בעלי חיישנים המזהים את שלב הכניסה לחלום ושולחים איתות לחולמים בצורות של אור, רטט או קול.

אז קדימה, למה אתם מחכים? קפצו למיטה והחלו לנווט בים החלומות שלכם. לכו תדעו לאן אתם עוד יכולים להגיע…


אולי יעניין אתכם גם: