הכדור שיעזור לכם להירדם בלילה

הכדור שיעזור לכם להירדם בלילה

איך יודעים באיזה כדור שינה לבחור, מה הסיכונים ומתי צריך מרשם רופא? כל מה שצריך לדעת על כדורי שינה

יש אנשים שמצליחים להירדם ולישון טוב בכל מצב – בטיסה ארוכה, לילה לפני מבחן, ישובים בכורסת טלוויזיה או לפני ראיון חשוב בעבודה. אבל עבור רובנו, שינויים כאלה יכולים להוביל לקשיי הירדמות וללילה ללא שינה. כדי להירדם אפשר לנסות טכניקות של הרפיה, אבל אם מדובר באירועים שמתרחשים לעיתים רחוקות אפשר להיעזר גם בכדור שינה. כדורי שינה יכולים לשמש גם כפתרון במצבים של הפרעת שינה מתמשכת. אחרי שניסיתם מגוון דרכים כדי להתגבר על הבעיה, כמו לאמץ שינויים בהרגלי השינה שלכם, ואחרי שהתייעצתם עם רופא המשפחה, יתכן שהוא ימליץ לכם להיעזר במשך תקופה מסוימת בכדורי שינה.

יש סוגים שונים של כדורי שינה, אז איך יודעים באיזה כדור לבחור ולמה חשוב לשים לב לפני שעושים שימוש בכדור שינה?

באופן כללי כדורי השינה מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: קבוצת ה-OTC – תרופות ללא מרשם, וקבוצת התרופות שניתנות רק עם מרשם רופא:

תרופות ללא מרשם

יכולות לסייע במידה שהקושי להירדם ולישון נובע מבעיה נקודתית, שתיפתר מעצמה כעבור כמה ימים – מצבים כמו לחץ ומתח נפשי בעקבות אירוע כלשהו, או ג’ט לג. עם קבוצה זו נמנים למשל כדורי שינה מסוג ניטול ויוניסום.
ניטול
 היתה מוכרת במשך שנים כתרופה לטיפול באלרגיות, רגישות למזון ועקיצות חרקים. החוקרים הבחינו כי התרופה משפיעה גם על מערכת העצבים המרכזית של גופנו, כך שהיא גורמת לתחושת עייפות ולתרדמת, מה שהפך אותה עם הזמן לכדור שינה די פופולרי.

יוניסום בדומה לניטול, גם היא תרופה שקשורה לטיפול באלרגיות. הכדור מכיל אנטי היסטמין, כלומר חומר שחוסם את ההיסטמין, שהוא מעורר אלרגיה בגוף. מכיוון שההיסטמין נמצא ברקמות רבות בגוף, התרופה משפיעה גם על מערכות שונות כמו המוח וגורמת בעיקר לנמנום ולטשטוש. לכן, גם תרופה זו משמשת ככדור שינה בטוח יחסית, שלא דורש מרשם רופא.

תרופות מרשם

הקבוצה הקלאסית: אלה תרופות כמו בונדורמין, לוריוון או וואבןממשפחת הנזודיאזפינים. הבונדורמין משמשת לרוב במקרים בהם חל היפוך במחזורי היום והלילה של האדם בגלל ג’ט לג, עבודה במשמרות לילה או טיסות שעוברות מספר אזורי זמן, לוריוון משמשת להרפיית שרירים ולהשראת שינה, לטיפול בחרדה ובנדודי שינה. תרופת הוואבן מתאימה לטיפול בחרדה ונדודי שינה והיא בעלת אפקט מרדים ממושך יחסית.

התרופות שמעלות את הסרוטונין: כלומר תרופות נוגדות דיכאון. תרופות אלו גורמות גם לתשישות ועייפות ולכן ניתנות גם ככדורי שינה. כדורי שינה שמשתייכים לקבוצה זו הם בין השאר,  אלטרולט, הבונסרין או הרמרון. כדורים אלו ניתנים לרוב למי שסובל מדריכות נפשית לאורך כל היום, מחוסר סבלנות, חוסר ריכוז, דופק מואץ או דיכאון שגורמים לנדודי שינה ולקושי להירדם.

ה”דור החדש” של התרופות: מדובר על תרופות שפותחו בשנים האחרונות כדי לתת מענה לצורך לישון זמן קצר יחסית כמו בטיסות. תרופות אלו כמו הנוקטורנו או הסטילנוקס מאפשרות להירדם במהירות ובקלות.

לפני שנוטלים כדור שינה חשוב לזכור: 
1כדור שינה הוא תרופה לכל דבר וצריך לשים לב לתופעות לוואי כמו כאבי ראש, בלבול ויובש בפה. במידה שאתם סובלים מאחת התופעות כדאי להחליף כדור.

2. במידה שאתם לוקחים כדורי שינה במשך זמן ממושך יש סכנת התמכרות. לכן, חשוב להיות במעקב אצל רופא.

3. כדורי שינה יכולים להשפיע גם על הפעילות של תרופות אחרות שאתם נוטלים במקביל. לכן, אם יש לכם ספק, כדאי להתייעץ עם רופא.