על הספה: טיפים לבחירת הרהיט המרכזי בבית

על הספה: טיפים לבחירת הרהיט המרכזי בבית

רגע לפני שאתם מציבים במרכז הסלון את הרהיט שיהפוך להיות מסמר הערב, כדאי שתשאלו את עצמכם כמה שאלות חשובות

אם הסלון הוא החדר המרכזי והפעיל ביותר בבית, אז הספה היא המוקד – המרכז, נקודת המשיכה של הסלון, ואולי הרהיט החשוב ביותר בבית. הספה נדרשת לוורסטיליות רבה, בעודה משמשת גם לאירוח וגם לישיבה, גם לתנומה וגם כפריט נוי.

בחירת ספה היא השקעה כלכלית לא מבוטלת ולכן יוצרת מחויבות ארוכת שנים, המצריכה מיזוג בין פונקציונליות ויופי. הלחץ לבחור את ה-ספה, בה”א הידיעה, ההיא המושלמת, האחת – גובר.

ובכל זאת, המבחר עצום. כיצד מחליטים מהי הספה הנכונה ביותר עבורנו?

שאלה של גודל

הגודל שתבחרו תלוי בגורמים שונים, ובעיקרם גודל החדר ומספר האנשים אותם היא אמורה לשרת בשגרה. בנוסף, הצרכים של משפחה צעירה שונים משל סטודנט שחי בגפו או זוג פנסיונרים שאוהבים לארח.

הספה חייבת להיות גדולה דיה לכולם, אך אסור שתחסום ותחנוק את החדר. אם את מוצאים את עצמם מטפסים מעל הספה בשביל להגיע למטבח, או מזיזים את הספה בבואכם לפתוח ארון, היא כנראה גדולה מדי למיקום הנתון או שצורתה אינה מתאימה לסלון. מנגד, ספה קטנה תלך לאיבוד בחלל גדול ותאבד את משמעותה כנקודת מיקוד בחדר.

החליטו אם הספה היא מקום הישיבה הבלעדי בחדר, או שמא מתוכננים כורסאות וכסאות נוספים, והתאימו את מספר מקומות הישיבה בסלון לגודל המשפחה עם אורחים נוספים.

סלן אושן תמונת אווירה

עניין של אווירה

כאשר הסלון הביתי משמש בפועל חלל המחיה העיקרי של בני הבית, או מקום עלייה לרגל של החבר’ה, כדאי לשקול ספה גדולה ורכה בצורת “ר” או “ח”, עם שזלונג המקנה מקומות ישיבה נוספים ומאפשר גם שכיבה נוחה מול המרקע. ספת “ר” גם מאפשרת חציצה בין חלקי החלל השונים, הפרדה מפינת האוכל או המטבח, ובאופן מפתיע אינה תופסת יותר מקום בחלל הכללי מספה קטנה פלוס כורסת טלויזיה.

אם האווירה בסלון רשמית יותר והוא משמש כמעט באופן בלעדי לאירוח של מבוגרים, כדאי לשקול ספה מעוצבת “נוקשה”, העומדת לבדה, ולצידה כסאות משלימים. באופן זה אורחים שאינם בני משפחה יכולים לשמור על ריחוק בינם, וכל אורח יכול לבחור את צורת הישיבה המועדפת עליו.

הוספת כסאות וכריות בגדלים שונים, מאפשרת יצירה של חללים קטנים יותר בתוך הסלון, הנותנים למשפחה מקום בו הם ביחד – אך עם זאת גם תחושת פרטיות. את הכריות ניתן להזיז לרגעים בהם תחושת ה”ביחד” חשובה, כמו גם בעת אירוח, משחק או צפייה משותפת.  

גונבים את ההצגה

אם נהיה מציאותיים לרגע, ספות בבתים עם ילדים קטנים או בעלי חיים נוטות להתבלות באופן מהיר יחסית. בעוד האסתטיקה של הבד חשובה, הפונקציונליות מהותית עוד יותר. התרחקו מבדים בהירים ומבדים הנוטים להרס בקלות כגון זמש, ובחרו בד עמיד וחזק, דוחה כתמים, שאינו דוהה או נהרס. בבית עם קטנטנים כדאי לשקול בד עם דוגמה אשר תסווה בצורה טובה יותר את הלכלוך הבלתי נמנע.

בנוסף, חשוב במקרים כאלה שהספה עצמה תהיה מאד יציבה ומרווחת, ותאפשר התכרבלות של בני הבית יחד (כמו גם קפיצות, גלגולים ושנת צהריים).  

סלון הולי עם שזלונג

טרנד או קלאסיקה

הספה נדרשת לפונקציונליות של רהיט, אך עם זאת, גודלה היחסי ומיקומה הופכים אותה למוקד מהותי ומשמעותי – לאביזר נוי אליו נשואות העיניים עם הכניסה לחלל הבית. רבים משקיעים סכומים לא מבוטלים ברכישת רהיט שעונה על צו האופנה העכשווי או על גחמות הרגע שלהם עצמם, בסגנון ובצבע ייחודיים. זה לא רע, רק צריך לזכור: ספה ורודה עם נוצות באמצע הסלון עשויה להיות מדליקה לשעתה, ומבאסת שעתיים אחרי. נסו למצוא את האיזון הנכון בין רהיט שתאהבו לאורך תקופה ארוכה, ובין חדוות הביטוי האישי שלכם. ואולי בכלל עדיף ללכת על המודל הקלאסי, ולהשקיע באלמנטים טרנדיים מתחלפים.