באיזה גיל ישנים הכי טוב?

באיזה גיל ישנים הכי טוב?

מה קורה לשינה בשלבי החיים השונים וכיצד אפשר לשפר את איכותה למרות הכל: המדריך המלא

שינה, לצד תזונה ופעילות גופנית, היא מרכיב חיוני בבריאות. אך היא אינה זהה על פני כל תקופות החיים. כולם הרי יודעים שתינוקות צריכים לישון יותר, אבל מה קורה בקרב מבוגרים? האם הם זקוקים לפחות שעות שינה?

התשובה היא שכן, בערך. אם תינוקות ישנים בין 14-17 שעות ביממה, ילדים בגיל בית הספר היסודי זקוקים ל-9-11 שעות ותיכוניסטים נשארים במיטה 8-10 שעות, מבוגרים זקוקים ל-7-9 שעות שינה ביממה. המדהים הוא שנתון זה נשאר דומה לאורך כל חיינו הבוגרים, ומצטמצם אך במעט בגיל השלישי.

כמה שעות צריך לישון אדם מבוגר?

אין מספר שעות אחיד שנכון לכלל האוכלוסייה הבוגרת. יש אנשים שמסתפקים בשש שעות שינה בלילה, אחרים זקוקים לתשע, ואחרים יעדיפו לחלק את שנתם לשנת לילה ושנת צהריים. הצורך בשינה משתנה מאדם לאדם ומושפע מהסביבה, מאורח החיים וגם מתורשה. לכן, על מנת להבין אם קיים מחסור בשינה, חשוב להסתכל על התמונה הגדולה ולבחון את השפעת השינה על איכות החיים הפרטית שלכם.

בחנו את איכות התפקוד שלכם ומצב הרוח כשאתם קמים בבוקר, חשבו אם נרדמתם בקלות ואם ישנתם ברצף כל הלילה, שימו לב אם מצבכם הבריאותי והרגשי מושפעים מאיכות וממשך השינה והיו עם אצבע על הדופק לגבי עייפות שפוגעת באיכות החיים, כגון תשישות בזמן העבודה או בזמן נהיגה. בנוסף, נטרו שימוש בעזרים מעוררים – כגון כמות גדולה של קפה או משקאות עם קפאין, או חטיפים וממתקים עתירי סוכר – שמסייעים להגביר את הערנות במהלך היום.

מה קורה בגיל השלישי?

ככל שאנו מתבגרים אנחנו מתקשים להירדם ומתקשים להישאר במצב של שינה במהלך הלילה. מחזורי השינה שלנו משתנים, ובגילאים מבוגרים אנו חווים פחות פרקי זמן של שינה עמוקה, ופרקי זמן ארוכים יותר של שינה קלה, הכוללת התעוררויות מרובות.

מבוגרים נוטים לסבול מנדודי שינה, כשבנוסף, דאגות וחששות מדירים שינה מעיניהם. הם גם נוטים לסבול מנחירות (שבתורן גם משפיעות על איכות השינה של בני ובנות הזוג), ומדום נשימה בשינה אשר גורם לצניחת רמות החמצן בדם. הגוף אמנם מעיר את עצמו על מנת להסדיר את הנשימה, אך ישנה פגיעה ברצף ובאיכות השינה. תסמונות נוספות העלולות לפגוע באיכות השינה כוללות את תסמונת הרגל חסרת המנוחה, גלי חום ושינויים הורמונליים הקשורים בגיל המעבר וצורך לקום באופן תכוף לשירותים.

איך ניתן לשפר את השינה גם בגיל השלישי?

יש סדרה של צעדים ושינויים קטנים שכל אחד יכול לעשות בעצמו. מומחים מכנים זאת שמירה על “היגיינת שינה”, החשובה לשינה טובה ומשקמת.

  • הקפדה על שעות שינה וקימה קבועות, גם בסופי שבוע.
  • הימנעות משנת צהריים אם היא משפיעה על שנת הלילה.
  • עמעום אורות, כיבוי מכשירים חשמליים והחלשת רעשים בשעה לפני שעת השינה.
  • החשכת החדר והשקטתו.
  • שמירה על טמפרטורה קבועה וקרירה בחדר השינה.
  • שינה על מזרון נוח, עם תמיכה טובה לגב.
  • כביסה תכופה של המצעים ושימוש בכריות ושמיכות היפו-אלרגניות.
  • חשיפה לאור שמש טבעי בשעות היום.
  • הימנעות מאלכוהול, סיגריות, קפאין וארוחות כבדות/חריפות בשעות הערב.
  • שמירה על משקל גוף תקין, עיסוק בפעילות גופנית יומיומית והקפדה על תזונה בריאה, כדרך למנוע בעיות שינה רבות ובהן דום נשימה, נחירות, צרבת ועוד.