גם כשחורף: כך תחממו את הבית בצורה מושלמת

גם כשחורף: כך תחממו את הבית בצורה מושלמת

החימום במזגן מייבש אתכם? מזל שיש דרכים מפנקות להעביר את החורף בנעימים.

השעה 22:00 בערב ואתם ספונים בבית, מנסים להעביר עוד לילה חורפי קריר בצפייה בסרט מתחת לשמיכות עבות. כן, ישראל נחשבת אמנם למדינה חמה ברוב ימות השנה אבל החורף הישראלי, במיוחד בחודשי ינואר-פברואר, מזמן לנו לא מעט לילות צוננים הדורשים חימום ביתי על מנת שלא נרעד מקור. אם בעבר הפתרון השכיח היה מפזרי חום או רדיאטורים שפוזרו בכל חדרי הבית, הרי שכיום, בעידן המזגנים, אנשים רבים פשוט מפעילים את המזגן על אופציית החימום והוא כבר עושה את העבודה.

אלא שהמיזוג לעתים מחמם מדי ואף מייבש את הלחות באוויר, כך שהתחושה בחלל הבית הופכת לא נעימה. מצד שני, הרדיאטורים ומפזרי החום מחממים את הסביבה בצורה מוגבלת למדי. איך בכל זאת עוברים את החורף בכיף ושומרים על חימום אופטימלי? קבלו את כל הדרכים לחימום הבית בחורף.

חום עולה בבוקר

שיטה יעילה לחימום הבית בעונת החורף, וללא כל תחושת יובש, היא חימום תת-רצפתי העולה מעלה באמצעות משאבות חום. יש לציין כי מדובר בשיטה הדורשת תשתית מיוחדת, שכן יש לפרוס צנרת מתחת לרצפת הבית אליה מוזרמים מים שחוממו על ידי משאבה. החום המופק מהמשאבות נעים מאוד ולא חונק, ולצד עלות ההתקנה הגבוהה ההפעלה עצמה די זולה. משאבות החום מאפיינות לרוב דירות יוקרה או בתים במקומות המועדים לקור עז, כמו בירושלים או בישובים בגולן. אגב, לא רבים מודעים לכך אך משאבות החום יכולות לשמש למיזוג אוויר בקיץ, כתחליף למזגנים – זאת על ידי התקנה פשוטה של מפוחי אוויר.

עוד בנושא: איך ליהנות ממסאז׳ בבית

שובו של הנפט

חימום הבית בחורף על ידי נפט היה בשנים עברו שיטת החימום הנפוצה ביותר, אך בשל חסרונות בטיחותיים וריח לא נעים היא עברה מן העולם ופינתה את מקומה למוצרי החשמל השונים. בשנים האחרונות ישנה עדנה מחודשת לתנורי הנפט, והם מיוצרים בעיצובים חדשים ועם אלמנטים בטיחותיים ונשימתיים אופטימליים. יש שאומרים שאת התחושה של חדר שמחומם באמצעות תנור נפט פשוט אי אפשר להחליף.

רומנטיקה אל מול האש

הקמין הוא אחד מאמצעי החימום היעילים ביותר, ואי אפשר להמעיט בחלקו גם בהיבט העיצובי. הקמינים פועלים באמצעות סוגים שונים של חומרי תבערה כמו נפט, גז, סולר או עץ והחום המופץ על ידי האח בבית מתפשט במהירות ומשרה אווירה חמימה ונעימה במיוחד, כאשר במקביל הארובה דואגת להוציא החוצה את גזי הפליטה. כמו במקרה של משאבות החום, גם כאן מדובר בפתרון יקר למדי המאפיין מקומות קרים ודירות יוקרה.

מזגן, אבל משודרג

אוהבים בכל זאת את המזגן שלגם? לגיטימי, אבל כדי להימנע מתופעת ייבוש האוויר כדאי לנקוט מספר צעדים: ראשית, מבחינת הטמפרטורה, כוונו את המזגן לטמפרטורת חום של 20-24 מעלות ולא יותר מכך. בטמפרטורות כאלו התופעה אינה מתרחשת והבית המחומם נשאר לח. שנית, השאירו פתח אוורור כמו דלת פנימית או חלון בחדר המחומם על מנת לאפשר לאוויר להתחדש. הפתח יאפשר הכנסת אוויר טרי לחדר ויעלה בו את רמת הלחות. צעדים נוספים הם הנחת קערה עם מים בתוך החדר או אפילו תליית כביסה לחה בחדר המחומם, שגם תעלה בו את רמת הלחות – כל הדרך להירגעות מושלמת של סוף היום.